Film nedir ? Ne değildir ? Bu soruların cevabını verecek vasfa sahip değilim. Sinema eleştirmeni değilim. Çok detaylı sektörüde takip etmiyorum. Ödül törenlerini felanda düzenlemiyorum. Ama…

Konuya girmeden önce elimizdeki verileri ortaya dökelim.

Tüm zamanlarda seyirci rekoru
1. Recep İvedik 4 – 7.369.098 Hasılat – 72.103.216,88 TL
2. Düğün Dernek – 6.980.070 Hasılat – 68.917.965,00 TL
3. Fetih 1453 – 6.572.618 Hasılat – 34.484.837,00 $

Karşılaştırma yapmayacağız ama bir tanede yabancı bir filme bakalım.

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı Hasılat – 1.151.332.891,00 $

 

Yukarıda da dediğim gibi niyetimiz karşılaştırma değil, çünkü 250 Milyon dolarlık bir bütçe ile çekilmiş bir filmi birkaç milyon TL ile çekilen filmler ile karşılaştırmak yanlış olur. Arada dağlar kadar fark var. Bütçe bir yana hikaye ve oyunculuk dahi kaşılaştırılmamalı.

Türkiyede izleyici kitlesinin sinemaya gitmediğini öne sürerler ya da ben öyle duyuyorum. Bu sebeple yapılan filmlerin hasılatı bütçeyi karşılamaz, verilen emek ve zaman çöp olur. Burada suçlu suçsuz ayrımı yapılmaz hata filmde, oyuncularda veya verilen emekte değil de halkın izlememesinde görülür. Çünkü halk iyi filmi kötü filmi ayırt edemez. Oyunculuktan anlamaz. Eleştiri yapacak yetiye sahip değildir. Denilir ya da ben öyle duyuyorum.
Bence açık ve nettir ki Türk sinema sektöründe başarılı bir film çok nadir ortaya çıkar. Bu çıkan başarılı filmde çok nadir dünya çapında etki oluşturur. Bunun sebebininde yetersiz bütçe ve imkanlar olduğunu öne sürmek elimizdeki en iyi kozdur. Hemde en iyisi.

Küçük bütçeli başarılı fimler var mı ? Sorusunu kendimize sorduğumuzda akla Rocky gelecektir diye düşünüyorum. Bütçe filmin kalitesini elbette arttıracaktır ama hikaye ve oyunculuk ? Komedi filmi çekmek istiyorsanız küçük bir bütçe ile başlayabilirsiniz. Yada Romantik komedi de çekebilirsiniz. Bana kalırsa ikiside aynı şey, sadece ton farkı var. Dizi sektörüne hiç girmeyeceğim ama hikaye konusunda sinema filmlerimizden pek bir farkı yok. Başarılı diziler var elbette bunları söylememe gerek yok muhtemelen hangileri olduğunu tahmin edebilirsiniz. Sadece Reyting oranlarına takılmayın biraz daha interaktif incelemelerde bulunabilirsiniz. Size daha çok bilgi katabilir.

Uzun lafın kısası diyip sona geleyim. Benim fikrim eğer sinemada başarılı bir iş yapacaksak önce iyi bir senaryoya sahip olmamız gerektiğidir. Artık Recep İvedik’ ten daha kaliteli karakterlere ihtiyacımız var. Global düzeyde filmlere ve serilerine ihtiyacımız var. Artık yeni bir iphone modeli gibi her yıl 1-2 milyon TL yatırıp bir yeni Recep İvedik, bir yeni Düğün Dernek filmi çekerek 1e 10 kazananların prim yapmaması gerek. Eğer işinizde samimiyseniz, lütfen iyi bir proje yapamıyorsanızda yapılabilmesi için yatırım yapın. Kazanılan milyonları daha başarılı işlere yatırın.

ve Son diyip hepimizin aklından geçen bu tarz düşünceleri ve temennileri söylemiş olalım.

Daha çok, detaylı bilgi istiyorsanız.

Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı:
http://boxofficeturkiye.com/film/kaptan-amerika-kahramanlarin-savasi-2011933 https://tr.wikipedia.org/wiki/Kaptan_Amerika:_Kahramanlar%C4%B1n_Sava%C5%9F%C4%B1
Düğün Dernek:
http://boxofficeturkiye.com/film/dugun-dernek-2011839
Recek İvedik:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Recep_%C4%B0vedik_4
http://boxofficeturkiye.com/film/recep-ivedik-4-2011966