Hans ZIMMER,

Herhangi bir duyguyu yansıtmak için sunulmuş olan müzikleri hep sevmişimidir. Bu yüzden film veya oyun müziklerini dinlemeyi severim.

Bu durum da bu müzikleri kimler yapmış sorusunu sormaya yönledirdi. Eskiden duyduğum müzikleri ararken şimdi gelecek olan film ve oyunların müziklerini kimler üstlenmiş onu inceliyorum. Başarılı bir filmde aklımızda sadece kalan filmi yapanlar olmuştur. Bizim için Iron Man filmi tamamiyle Marvel’ ın elinden çıkmış gibidir veya Crysis oyunu Crytek ile hatırlanır, bilinir.

Elbette olması gerekeni belirleyen işin sahibidir. Ama ortaya çıkan eserin iç yüzünde emek veren yüzlerce birey vardır. Bunların hepsi işi piyasaya süren firmanın içinde yer almaz. İşte tam bu nokta bahsettiğim olay. Süper bir müzik eşliğinde izlediğiniz film veya oynadığınız oyun aslında bam başka yeteneklerinde imzanını taşır. Bir yazar en iyi kitabını yazmanın yanı sıra onlarca daha kitap yazabilir. Okuyucu en iyi kitabının yanında, diğer eserleride okumak ister. Bende bu duygu ile beğendiğim bir müziği dinledikten sonra eser sahibinin diğer eserlerinide aramaya başladım.

Hans ZIMMER, yaptığı eseri ile Oscar ödülünü almaya hak kazanmıştı. Biz Hans ZIMMER’ ı nerelerde dinledik diye şöyle bir bakalım; Aslan Kral, The Dark Knight Rises, Sherlock Holmes, Inception bunlar birçoğumuzun izlediği filmlerdendir. Elbette bazı oyunlarda da eserleri bize eşlik etti bunlar; Crysis 2, Call of Duty: Modern Warfare 2 ve yanlış hatırlamıyorsam Rise Of The Tomb Raider.

Daha çok, detaylı bilgi istiyorsanız.

Hans ZIMMER web sayfası http://www.hans-zimmer.com/index.php

Wikipedi https://tr.wikipedia.org/wiki/Hans_Zimmer