Brian TYLER,

Wikipedia ‘ya göre ünlü biri. Birçok başarıları ve ortaya serdiği eserleri var. Peki bizim için ne anlam ifade ediyor ?

Müzik dinlemeyenimiz sanırım yoktur, her ne kadar müzik dinlemiyorum desek de bir şekilde maruz kalırız. Şöyle bir ufaktan düşünelim. Gündelik hayatta, kulaklığı takıp bir müzik açmadığımız halde bir müziği nasıl dinlemiş oluruz. Aslında gayet açık, demek istediğim dışarıda, toplu taşımada orada veya burada duyduğumuz müzikler değil tabi. Bahsettiğim, amacımızda müzik dinlemek olmadığı halde o müziği dinlememiz ve ondan etkilenip farklı duygulara girmemiz.

Filmler, oyunlar, fragmanlar gibi… Bu saydıklarımdan her biri içinde müzik besler ve izleyicisini dinleyerekte etkilemeyi hedefler. İzlediğiniz sahneler veya oynadığınız bölümlerde müziksiz tam anlamıyla tad alamazsınız. Sizi korkuya, hüzne veya heyecana iteleyen ve eşlik eden müziklerdir. Sizi, bu kadar etkilemeyi başaran müziklerin neler olduğunu kimler tarafından yapıldığını hiç düşündünüz mü ? Çok enteresan bir konu değil ama yinede aklımıza çok sık gelen bir konuda değil.

Eğer aktif bir izleyici ve oyuncu iseniz Brian TYLER’ ın eserleri ile karşılaşmış onları büyük bir zevkle dinlemiş ve duygudan duyguya geçmişsinizdir. Ya da ben öyle tahmin ediyorum. Brian TYLER, bir çok filmin ve oyunun müziklerini yaptı ve kitleleri filmi izlerken veya oyunu oynarken etkilemeyi başardı. Brian TYLER Marvel ‘ ın logosunun olduğu birçok filme eseleri ile eşlik etmiştir. Yenilmezler – Demir Adam – Thor gibi ayrıca Hızlı ve Öfkeli 7 ve Cehennem Melekleri 3 filminde de müzikleri filmler ile bütün oldu. Oyunlarda da örnek vermek istersek Assassin’s Creed IV: Black Flag – Far Cry 3 – Call of Duty: Modern Warfare 3 örnek verebiliriz.

Biraz daha bilgi sahibi olmak istiyorsanız;

Brian TYLER web sayfası http://www.briantyler.com/Composer/Homepage.html

Wikipedi https://tr.wikipedia.org/wiki/Brian_Tyler